Dayıları Üzecek Haber 2017 Sigara Zamları Belli Oldu!

Ülkemizdeki zam furyası durmak bilmiyor!  Herşeye yapılan zam sonunda sigara’yada yansıdı. Ülkemizde kepçe izleyenlerin %60 emekli dayılar olduğunu ön görürsek potansiyel müşterilerimize üzecek haber belli oldu. Yazımızın devamında güncel sigara zamları hakkında bilgi sahibi olabilrsiniz.

Sigara zammı konusunda bugünlerde atılacak adım merakla bekleniyordu. Bilindiği üzere yasa gereği her yıl sigara fiyatlarına Ocak-Temmuz aylarında 6 aylık ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) oranı kadar zam yapılıyordu. Ancak bu yıl istisna bir durum yaşanacak. Vatandaşlar merakla yeni sigara fiyatlarının ne kadar olacağını, zam oranını merak ederken Bakanlar Kurulu yaptığı açıklamada, sigara zammı yapılmayacağını açıkladı. Bunun üzerine sigara fiyatlarında bir artış beklenmezken, alkol için durum farklı. Alkol fiyatlarının 3 Temmuz Pazartesi günü yeniden düzenlenmesi ve vatandaşlarla paylaşılması bekleniyor.

Her ne kadar sigara pek konuşulmasada forumlarda ve sosyal medyada geçen zamlı fiyatlar şu şekilde;

Parliement:15.00
Marlboro: 14.00
Marlboro touch: 13.00
Camel: 11.00
Winston: 12.50
Muratti: 12.50
L&M: 11.00
Rothmans: 10.00
Kent Switch: 11.00

Sigara İçmek Salığa Zararlıdır!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 1 milyar 100 milyon insan sigara içiyor. Erkekleri %47si, kadınların %12’si sigara tiryakisi. Ayrıca, son yıllarda sigara içen kadınların sayısında nispeten daha fazla bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu da dünyaya yeni gelecek nesillerin sağlığını direkt olarak etkileyecektir. Son rakamlara göre, dünyada yılda 3 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir.
Şimdi hemen yeri gelmişken önemli bir konuya değinmek gerekiyor. Örneğin; akciğer kanserinin sigaraya bağlı olarak meydana geldiği heryerde söyleniyor. Fakat siz daha geçen ay akciğer kanserinden ölen bir tanıdığınızın hiç sigara içmediğini biliyorsunuz ve uzmanların biraz fazla abarttığını düşünüyorsunuz. Bunun açıklaması şöyle: Akciğer kanserinin 4 türü vardır; hatta bunların da alt grupları vardır. Bunların içinde sigara kullanımı ile doğrudan ilgili olanlar (%60) zaten en sık görülen kanser türleridir. Sigara ile ilgisi olmayan ise, çok daha az oranda görülen bir kanser türüdür.